finskaucenici fin

Сите знаеме за стереотипот дека напорната работа, меморирањето и работната етика е причината зошто некои нации како Кина, Сингапур и Јапонија редовно се рангираат на првот по успехот на полето на математиката и науката. Работи повеќе, учи повеќе, живеј помалку! Овие земји можеби се подобри од другите нации, но можеби има поздрав и подобар начин за да се постигне успех.
Финска е одговорот на оваа дилема – земја богата со интелектуални и образовни реформи која низ годините воведуваше нови и едноставни промени кои целосно го револуционизираа нивниот образовен систем, па сега се рангира подобро и од азиските земји и од САД.

mlecenpat fin

Многу години научниците веруваа дека нашата галаксија Млечен пат е релативно рамна и стабилна, но новото откритие покажа ека таа се свиткува на краевите.

zlato fin

Боинг 777, кој леташе од Москва до Каракас во понеделникот без патници, се врати во рускиот главен град, пренесе Дојче Веле.

voz fin

Во воз со голема брзина Те-Же-Ве, што сообраќаше на линијата меѓу Стразбур и Париз, се роди бебе, јави дописникот на МИА.

lift fin

Една жена од Њујорк останала затворена во лифт цел викенд, во зградат на милијардер за кого работи, а пожарникарите ја спасиле дури во понеделникот.

sopruznici fin

Се запознале на игранка и веднаш знаеле дека се судени еден за друг. По долгите години заеднички живот, Австралијанците Норма Џун Плател и Френсис Ернест починале во ист ден, а нивната ќерка јавно раскажала за пркосот на нивната неизмерна љубов, пишува Дејли Меил.

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново