Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

eleni1

Наместо туристи, во јапонскиот парк Нара уживаат прекрасни елени. Оваа фасцинантна сцена ја забележал јапонскиот фотограф Казуки Икеда.

Видеото кое тој го снимил прикажува голем број елени кои уживаат во расцутените црешови дрвја, а еден од нив грицкал крекери кои фотографот ги донел во паркот.
Тој ден, Икеда организирал фотосесија, правејќи прекрасни снимки од една венчавка. И додека младенците биле изворниот фокус на снимањето, во очите на корисниците на интернетот, елените станале главни ѕвезди, пишува “Bored Panda”.

eleni3

Во Нара, главниот град на истоимената покраина живеат нешто повеќе од 1000 елени. Тие се главна атракција и освен во паркот, често можат да се забележат и на улиците. Елените во Нара се сметаат за национално богатство, питоми се и можат да се хранат.

eleni2

Паркот инаку изобилува со туристи, а оваа локација поради прекрасните црешови дрвја е прогласена и за “Инстаграм локација за најдобри фотографии”. Но, поради пандемијата на коронавирусот, елените сега уживаат во мир и тишина во убавината на природата, без бројните посетители.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново