Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

slika fin

Судот во Мадрид го осуди 83-годишниот банкар Хаиме Ботин на 18 месеци затвор и парична казна од 52,4 милиони евра за обид да ја изнесе сликата на Пабло Пикасо „Глава на млада жена“ надвор од Шпанија, пренесе РИА Новости.

Казна до 2 години затвор во Шпанија обично се издржува како условна. Ако банкарот не ја плати казната, тој ќе биде принуден да остане во затвор 2 месеци, пишува судот. Адвокатите на банкарот имаат намера да ја обжалат пресудата.

Сликата е призната како сопственост на државата. Таа беше во сопственост на Ботин, но е вклучена во списокот на културно и историско наследство на Шпанија, проценета на 26,2 милиони евра.

Ботин имал намера да ја продаде на аукција, но од Christie’s е побарано да понуди потпишана дозвола за продажба од страна на шпанското Министерство за култура. Оттаму одбиле и наметнале привремена забрана за извоз надвор од земјата.

Како и да е, Ботин го однел своето уметничко дело на островот Корзика, каде го заплениле француските цариници.
Сликата во моментот е во склад во музејот „Кралица Софија“ во Мадрид.

Хаиме Ботин беше шеф на Bankinter од 1986 до 2002 година. Тој е обвинет и за друг случај за затајување данок од еден милион евра, што не го платил на Министерството за финансии по неговото купување на приватен авион.

Обвинителството побара да му се изрече казна затвор од 2 години и 3 месеци по ова обвинение.

 

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново