Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

pijanstvo

Од сите нации во светот, Британците се најчесто пијани, покажуваат резултати од ново истражување.

Граѓаните на Велика Британија се пијани во просек по 51,1 пат во една година или еднаш во речиси секоја недела. За споредба, на глобално ниво во просек луѓето се пијани по 33 пати во годината, според анализа на луѓе од 36 држави во светот.

Следуваат САД, Канада и Австралија, наведуваат од Глобал драгс (GFlobal drugs).

Експертите го извеле заклучокот по анализа на 5.400 лица во Британија, Шкотска, Велс и над 120.000 по светот.

Според анализите, 1/3 од жените или 29,3 отсто тврдат дека биле жртва на сексуално насилство кога се пијани или под дејство на други опијати. Една од четири рекла дека такво нешто и се сллучило во минатата година.

Во анализата се додава дека возрасните не треба да пијат повеќе од 140 г. алкохол или околу 6 литри пиво неделно.

 

 

SEMM baner MK

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново