Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

strumickikarneval fin

Со предавање на клучот на градот од страна на градоначалникот на карневалистите и кревање на знамињата на државата, ЕУ, FECC и карневалското знаме, официјално почнуваат годинашниве осумдневни карневалски празнувања. Предавањето на клучот ќе се одржи точно на пладне на плоштадот „Гоце Делчев“, на платото пред Домот на културата „Антон Панов“.

Утре ќе бидат објавени резулатите од конкурсот на тема карневал што го организира струмичката библиотека, потоа изложба на фотографии од ланскиот карневал и традиционалниот концерт под маски на учениците од Музичкото училиште „Боро Џони“ од Струмица.

Со традиционалниот маскенбал в петок и изборот на принц и принцеза на струмичкиот карневал традиционално официјално почнува карневалската забава во градот под Царевите Кули. Принцот и принцезата со кралот на струмичкиот карневал ќе ја предводат големата карневалска поворка в сабота на Интернационалната карневалска вечер и ќе го означат почетокот на годинашното издание на еден од најпознатите карневали на Балканот и во Европа.

Во карневалската поворка ќе учествуваат околу 2.000 карневалисти од земјава и странство.

-Ќе имаме 45 карневалски групи од земјава и странство. Имаме учесници од Германија со две групи, Турција, Бугарија, Албанија, Хрватска, Црна Гора и Србија. Од нашата држава имаме пријавено учесници од Струга, Кавадарци, Пробиштип, Куманово и Ратево (Беровско), како и групите од Струмица, рече Александар Цицимов, претседател на Организациониот одбор на Струмичкиот карневал.

Додаде дека и годинава струмичани и бројните гости од земјава и странство ќе присуствуваат на уште едно блескаво издание на Струмичкиот карневал.

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново