Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Мартинка долга 17 километри, која што е запишана во Гинисовата книга на рекорди, вчера беше изложена во трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје, како дел од меѓународната изложба на мартинки што ја организира Центарот за научно истражување на промоција на културата „Хаемус“ од Скопје во соработка со културни институции од Бугарија, Романија и партнери од Србија.

Изложбата беше отворена вчера во трговскиот центар „Сити мол“ и ќе трае до 9 март. Една од причините да се организира настанот е меѓународната апликација до УНЕСКО да се признае традиционалниот украс, мартинка како нематеријално културно наследство и ја подготвуваат здруженија од Македонија, Бугарија, Романија и Србија.

Мартинката за Гинис лани на 1 март ја изработија бројни граѓани на плоштадот во бугарскиот град Видин и денес е дел од поставката во Етнографскиот музеј на Видин. Освен мартинката за Гинис, посетителите на изложбата во Скопје ќе можат да видат многу други рачно изработени мартинки и амајлии од Македонија, Бугарија и Романија, како и ракотворци кои ќе ги изработуваат на самото место. Во рамки на изложбата ќе се организираат и базар на ракотворби, видео проекции на документарни филмови, креативни работилници, а ќе може да се видат и панели на неколку јазици на кои се објаснети обичаите поврзани со Денот на Баба Марта во повеќе земји.

По завршувањето на настанот во Скопје, патувачката изложба на 11 март ќе се пресели во градот Видин во Бугарија, на 15 март ќе биде отворена во романскиот град Бузау, а потоа ќе шета низ Балканот по неколку други музеи и институции.

- Мартинките се еден од симболите на културниот идентитет на македонскиот народ во кој ги вградил својата историја, верувања, традиција и култура. Но, истовремено, мартинките се дел и од традицијата на неколку други народи од Балканот, што е заедничка нишка која го поврзува овој дел од Европа. Токму поради ова и се трудиме да ги зачуваме и да ги негуваме во духот на традицијата, така што се надеваме дека оваа година мартинките ќе станат нематеријално светско културно наследство вклучено на листата на УНЕСКО – вели Василка Димитровска, претседателка на „Хаемус“.

Обичајот за плетење и подарување мартинки е поврзан за првиот ден од месецот март и е карактеристичен за повеќе балкански држави како што се Македонија, Бугарија, Романија и Молдавија. На овој ден луѓето си подаруваат плетени амајлии од црвен и бел конец кои се носат на раката или закачени на облеката и за кои се верува дека ги штитат оние што ги носат. Мартинките се подаруваат на блиски луѓе и се носат се додека не расцвета првото дрво или додека оној што ги носи не го види првиот штрк или ластовичка. Потоа мартинката се става под бел камен или се закачува на некое дрво пропратена со желба за радост, среќа или љубов.

Извор: Плусинфо.мк

 

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново