zastitnamaska fin

Израелска компанија соопшти дека работи на најскапата маска против коронавирусот на светот, која ќе биде од бело злато и прекриена со дијаманти, а ќе чини 1.5 милиони долари.

Rebrant fin

Автопортретот со црна капа“ на холандскиот сликар Рембрант ван Ријн, од 1632 година, е продаден за 14,5 милиони фунти (речиси 16 милиони евра) на интернет наддавање на аукциската куќа „Сотби“. За сликата биле заинтересирани шест понудувачи.

sumskasvadba1

25.07.2020

Норвежанката Камила Ојорд и Швеѓанецот Александар Клерн се венчаа на границата меѓу своите земји, почитувајќи ги сите мерки во борбата против КОВИД-19.

kometa1 fin

Кометата Неовајс, најсветлата комета видлива од северната хемисфера последниве 25 години, влезе во орбитата на Меркур пред околу една недела.

liljak1 fin

Златоглавиот лилјак е снимен на Филипините, а фотографите станаа хит на социјалните мрежи. Многумина не можеа да поверуваат дека се вистински.

kuce1 fin

3.07.2020

Исто како луѓето, и животните имаат чувства. Животните знаат што претставува љубовта, па тие многу добро може да почувствуваат кога некој ги сака и се грижи за нив, а при тоа и самите ја возвраќаат љубовта.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново