Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


vasil fin

2.04.2020
По откажувањето на натпреварот за песна на Евровизија 2020 година, ЕБУ и холанскиот национален сервиси , кој е домаќин на Евросонг 2020, потврдија дека изработуваат ново телевизиско шоу „Евровизија: „Europe Shine A Light“, кое ќе се емитува на денот на големото финале во сабота на 16 мај во 21 часот. Ова шоу ќе го пренесуваат сите 41 земја учесничка на Евросонг.

Оваа вечер ќе бидат емитувани сите 41 песна, ревијално, без натпреварувачки карактер, а има обезбедени и многу изненадувања за фановите и гледачите од дома. На шоуто домаќини ќе бидат холандските презентери на Евровизија, Шантал Јанзен, Едсилија Ромбли (Евровизија 1998 и 2007 година) и Јан Смит.

Јонон Ола Санд, извршниот супервизор на натпреварот во име на ЕБУ, рече:

“За жал нема да има натпревар за песна на Евровизија оваа година. Наместо тоа, имаме намера да ја обединиме Европа на 16 мај со уникатна програма. охрабрувајќи ги сите радиодифузери кои требаше да учествуваат на овогодинешниот натпревар за песна на Евровизија и членови на ЕБУ во други земји, да ја емитуваат оваа претстава во духот на единството и заедништвото “, изјави тој.
Македонија требаше да ја претставува Васил Гарванлиев со песната „Ти“. Бидејки песните за годинашниот евросонг пропаѓаат , од ЕБУ на радиодифузерите, во нашиот случај Македонската телевизија, им даде одврзани раце во одлуката дали догодина ќе го испратат истиот пејач со друга песна или ќе изберат нов пејач.

Одговорните од МТВ се уште немаат одлучено дали догодина ќе не претставува Васил со нова песна или ќе изберат друг пејач.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново