Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

tamaragreskaispravena fin

Тамара Тодевска е прогласена за победник во гласањето на жиријата на годинашната Евровизија во Израел, откако Европската радиодифузна унија (ЕБУ) призна дека имало грешка во гласањето на жирито на Белорусија. Ова, сепак, е мала сатисфакција за македонската претставничка, која доби скромен број гласови од гледачите, но сега во конечниот пласман напредуваше од осмото на седмото место.

ЕБУ официјално објави дека станува збор за човечка грешка.

„Белоруското жири беше разрешено по објавувањето на неговите гласови од првата полуфинална вечер на Евровизија и беше составено ново за гласањето во големото финале. ЕБУ откри дека поради човечка грешка беше употребен погрешен севкупен резултат. Ова немаше влијание врз пресметките на поените добиени од гласањето на гледачите, па севкупниот победник и топ-4 поредокот остануваат непроменети“, соопшти Унијата.

Тамара на крајот заврши со вкупно освоени 305 поени, што ја искачи на седмото место, што е нов најдобар резултат за Македонија во досегашните учества. Пред да бидат објавени поените од гледачите, Тамара беше на второто место, со само два бода помалку од Шведска.

peskaravel

deltaprom

malina

babuna1

Поврзани вести

Kozuvcanka NG 300x250 Duma

veles2

gradsko1

caska

JPVLISICE

romantik1

jkpsvetinikole

crvenkrst2

vmro

biblioteka

fokus1

teatar

sekerce

gradinka

macaovcarova

konsalting

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

Најново