Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Министерот за култура на Украина Евгениј Ништук призна дека во Украина нема сала, која е подготвена да прифати музичкиот натпревар од типот на “Евровизија” во 2017.

Тоа тој го објави на украинска телевизија.“Немаме таква арена, која ги исполнува барањата за затворено сала за голем број на луѓе (за каква инсистираат организаторите на конкурсот) “, призна Ништук.

Според него, Олимпискиот стадион во Киев не е затворен, и дури таму да биде монтиран привремен покрив – на него нема да може да се закачи тешката опрема.

Министерот додаде дека се разгледува варијантата за изградба на соодветна арена во Лавов. “Таа (арената) е неопходна на секој град, на Киев особено. Немаме такво игралиште која е погодно за голем форум конгрес, театарски перформнс “, додаде министерот. Според Ништук, Киев треба да изгради голема современа сала на брегот на Дњепар.

Украина ја освои овогодинешната” Евровизија со песната „ 1944 “. Покрај првото место, Киев оствари и правото да го организира конкурсот во 2017 година. По Украина се нареди Австралија. А на третото место се најде песната на Русија. Во случај Украина да се откаже од домаќинството на фестивалот, тогаш улогата на организатор ќе треба да го заземе Австралија.

 

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново