Московската метропола планира до крајот на годината да активира систем за интелигентен видео надзор, пренесе ТАСС. Со помош на 20 илјади “паметни” камери ќе бидат скенирани лицата на луѓето и идентификувани сомнителни патници и багаж, оставен без надзор. Тоа го раскажа директорот на московското метро Дмитриј Пегов.“До крајот на годината планираме да пуштиме систем од интелигентни решенија за видео надзор. Како дел од програмата за безбедност на транспортот (…). Сега работиме на имплементација на системот. Мислам дека тоа ќе биде многу корисно за нас (…) не само по однос на идентификување на потенцијално опасните лица и предмети, но исто така и во однос на регулирање на патничкиот поток, усвојувањето на оперативните одлуки и долгорочно планирање “, рече Пегов во интервју за весникот” Известија “.

Корисниците на мобилните телефони кои постојано с ево трка за полнач поради испразнетите батерии на мобилните телефони, се чини дека наскоро ќе може да здивнат. Јужнокорејските научници многу блиску се до откритие на полнење на мобилните телефони на друг начин.

На 16 април, сабота, со почеток во 20 часот, во ВИП Арената на СРЦ „Борис Трајковски“, со свој мотивационен говор ќе се претстави големиот светски хуманист и говорник Ник Вујичиќ, човекот кој со својата неверојатна животна приказна, харизматичен лик и со длабока верба во Бога успеа да ги допре срцата на милионите фанови ширум светот ширејќи огромна верба и волја која им помогна на многу луѓе да го трансформираат својот поглед кон животот и светот.

Поранешната ѕвезда на Cirque du Soleil, Gasya Akhmetova-Atherton, од Њујорк, по породувањето повторно ја воодушевува публиката, но овој пат на социјалните мрежи.

Од сега советите за тоа како треба да се облечеме кога ќе излегуваме од дома прво ќе ги прочитаме на новата апликација за времеснка прогноза која ја воведува најпопуларната социјална мрежа Фејсбук .

Американски научници и здравствени службеници потврдија дека вирусотот зика предизвикува деформации при самото раѓање, вклучувајќи ја и микроцефалијата.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново