Остануваат само неколку часа да ја дадете вашата поддршка на тројцата македонски студенти Борис, Марко и Волхан кои учествуваат во интернационалниот „Can you make it?“ натпревар на „Ред Бул“.

Иако радијацијата таму ја има, стотина лица, од кои повеќето е вратиле веднаш по несреќата

Љубовната приказна на кинеската двојка Јао Наншан и Лиу Лијиан наликува на оние од бајките.

Холандската кралица Максима е позната по својата љубов кон модата. Секогаш е беспрекорно облечена и е миленичка на модните дизајнери. Но, при минатонеделната посета на Германија направила моден и политички гаф. Палтото на кои се зашиени блескавите украси многумина разлути. Трудот на данскиот дизајнер Клаес Иверсен германските таблоиди го нарекоа „скандалозен“, бидејќи украсите на палтото потсетуваат на кукаст крст.

Московската метропола планира до крајот на годината да активира систем за интелигентен видео надзор, пренесе ТАСС. Со помош на 20 илјади “паметни” камери ќе бидат скенирани лицата на луѓето и идентификувани сомнителни патници и багаж, оставен без надзор. Тоа го раскажа директорот на московското метро Дмитриј Пегов.“До крајот на годината планираме да пуштиме систем од интелигентни решенија за видео надзор. Како дел од програмата за безбедност на транспортот (…). Сега работиме на имплементација на системот. Мислам дека тоа ќе биде многу корисно за нас (…) не само по однос на идентификување на потенцијално опасните лица и предмети, но исто така и во однос на регулирање на патничкиот поток, усвојувањето на оперативните одлуки и долгорочно планирање “, рече Пегов во интервју за весникот” Известија “.

Корисниците на мобилните телефони кои постојано с ево трка за полнач поради испразнетите батерии на мобилните телефони, се чини дека наскоро ќе може да здивнат. Јужнокорејските научници многу блиску се до откритие на полнење на мобилните телефони на друг начин.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново