Велигден е еден од најважните празници за Христијаните, и е прославен низ целиот свет. Постојат неколку работи, како на пример велигденските јајца и чоколадните велигденски зајаци кои се заеднички за Велигденските прослави.

Настанот кој е поврзан со овој празник е Христовото распнување. Поради тоа што Христовата личност е божествена, тој единствен меѓу луѓето немаше никаков грев, или поинаку кажано се одликуваше со извонредна етичка чистота. Во тоа и се состои космичката трагедија што светот во Христос, во една таква личност, не го препозна својот сопствен излез од сите животни проблеми, вклучувајќи ја тука и смртта, туку тој ненасилно понуден излез го прикова на срамно дрво (така го нарекуваа крстот, затоа што распнувањето на крст беше најсрамната и најтешка казна во Римската империја). Но, денешниот празник е двозначен, затоа што три дена по својата смрт, со своето воскресение т.е. станување од мртвите, Христос ја донесе и најголемата радост во светот.

На Велики четврток се потсетува на Тајната вечера, на која е основано таинството Причест на таа вечера Христос, како ja оставил новата заповед.

Во борбата за опстанок, сајтовите и интернет порталите секогаш се трудат да пронајдат начин како што поголем број луѓе да „кликнат“ на објавените вести. Меѓутоа, на компанијата „Фејсбук“, изглед, нималку не и се допаѓа оваа пракса.

Грција го предаде олимпискиот оган за игрите во Рио де Жанеиро. На церемонијата во Атина присуствуваше претседателот на Грција Прокопис Павлопулос и стотици пријатели на спортот, објавија грчките медиуми.

Милчо Манчевски на њујоршки Менхетен и во Бруклин го режира својот петти игран филм „Бикини“. Деновиве проектот „Бикини“, по сценарио и во режија на Манчевски, влезе во последните фази на претпродукција и снимени се почетните материјали, а првата клапа ќе падне на 9 мај.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново