Иако радијацијата таму ја има, стотина лица, од кои повеќето е вратиле веднаш по несреќата

Љубовната приказна на кинеската двојка Јао Наншан и Лиу Лијиан наликува на оние од бајките.

Холандската кралица Максима е позната по својата љубов кон модата. Секогаш е беспрекорно облечена и е миленичка на модните дизајнери. Но, при минатонеделната посета на Германија направила моден и политички гаф. Палтото на кои се зашиени блескавите украси многумина разлути. Трудот на данскиот дизајнер Клаес Иверсен германските таблоиди го нарекоа „скандалозен“, бидејќи украсите на палтото потсетуваат на кукаст крст.

Московската метропола планира до крајот на годината да активира систем за интелигентен видео надзор, пренесе ТАСС. Со помош на 20 илјади “паметни” камери ќе бидат скенирани лицата на луѓето и идентификувани сомнителни патници и багаж, оставен без надзор. Тоа го раскажа директорот на московското метро Дмитриј Пегов.“До крајот на годината планираме да пуштиме систем од интелигентни решенија за видео надзор. Како дел од програмата за безбедност на транспортот (…). Сега работиме на имплементација на системот. Мислам дека тоа ќе биде многу корисно за нас (…) не само по однос на идентификување на потенцијално опасните лица и предмети, но исто така и во однос на регулирање на патничкиот поток, усвојувањето на оперативните одлуки и долгорочно планирање “, рече Пегов во интервју за весникот” Известија “.

Корисниците на мобилните телефони кои постојано с ево трка за полнач поради испразнетите батерии на мобилните телефони, се чини дека наскоро ќе може да здивнат. Јужнокорејските научници многу блиску се до откритие на полнење на мобилните телефони на друг начин.

На 16 април, сабота, со почеток во 20 часот, во ВИП Арената на СРЦ „Борис Трајковски“, со свој мотивационен говор ќе се претстави големиот светски хуманист и говорник Ник Вујичиќ, човекот кој со својата неверојатна животна приказна, харизматичен лик и со длабока верба во Бога успеа да ги допре срцата на милионите фанови ширум светот ширејќи огромна верба и волја која им помогна на многу луѓе да го трансформираат својот поглед кон животот и светот.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново