Британските матуранти повеќе нема да ги фрлаат своите капи во воздух, за време на доделувањето на дипломите, што е долга традиција, бидејќи во последните неколку години се пријавени случаи на повреди, соопштил Универзитетот „Ист Англија“ во Норич.

Непознат хакер успеал да ги добие лозинките на над сто милиони корисници на Линкедин, јави ТАСС, кој се повикува на истоимената американска компанија, која е сопственик на социјалната мрежа за деловни контакти на Интернет.

Најголемиот светло-розов брусен дијамант на светот е продаден на аукција за рекордни 31,56 милиони долари, соопштила во Женева аукциската компанија „Сотби'с“. Две лица се бореле телефонски пред 150 конкуренти на аукцијата во еден луксузен хотел во Женева.

Во Иран се уапсени осум луѓе кои работеле на онлајн агенции за манекенство обвинета дека е „неисламска“, известил судот за сајбер криминал во Техеран, пишува „Би-би-си“.

Овогодишните туристи во Макарска ќе наидат на малку поинакви правила на однесување на плажите. Макарскастанува новиот град на далматинскиот брег кој ќе воведе забрана за резервирање места на плажите.

НАСА објави загрижувачка вест дека април ова година е најтоплиот месец, отако се мери температурата. Минатиот месец, исто така, најавија дека месец март беше најтоплиот во последните 136 години. Овие податоци покажуваат дека порастот на глобалната температура еконстантна и затоаа светот треба да биде сериозно загрижен.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново