Најголемиот светло-розов брусен дијамант на светот е продаден на аукција за рекордни 31,56 милиони долари, соопштила во Женева аукциската компанија „Сотби'с“. Две лица се бореле телефонски пред 150 конкуренти на аукцијата во еден луксузен хотел во Женева.

Во Иран се уапсени осум луѓе кои работеле на онлајн агенции за манекенство обвинета дека е „неисламска“, известил судот за сајбер криминал во Техеран, пишува „Би-би-си“.

Овогодишните туристи во Макарска ќе наидат на малку поинакви правила на однесување на плажите. Макарскастанува новиот град на далматинскиот брег кој ќе воведе забрана за резервирање места на плажите.

НАСА објави загрижувачка вест дека април ова година е најтоплиот месец, отако се мери температурата. Минатиот месец, исто така, најавија дека месец март беше најтоплиот во последните 136 години. Овие податоци покажуваат дека порастот на глобалната температура еконстантна и затоаа светот треба да биде сериозно загрижен.

Доказ дека Германците сакаат кучиња е еден пензионер од германскиот град Ахен, кој доби позитивен одговор од Католичката црква на неговото барање да му биде дозволено „вечно да ја споделува својата љубов со неговиот јазовичар“.

Фотографијата на која се гледаат крвави стапала на келнерка по смената која ја поминала во високи потпетици ги шокираше корисниците на социјалните мрежи, но покрена и расправа за сексизмот во услужниот сектор.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново