Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Italijankastara fin

25.03.2020
Алма Клара Корсини со своите 95 години стана најстарата Италијанка која го победи коронавирусот и стана симбол на надеж за илјадници заразени во Италија, пред се оние старите.

Жената од Модена отишла во болница на 5 март веднаш откако ги почувствувала симптомите. Медицинскиот персонал вели дека телото на пензионерката покажало голема отпорност, а старицата за новинарите рекла дека се чувствува добро.

Докторите и специјалистите во болницата ја лекувале старицата до минатата недела, кога потполно се опоравила без „антивирусна терапија“, а британскиот Телеграф пренесува дека бабата во меѓувреме била отпуштена од болница и вратена во старечкиот дом во кој живее.

Минатата недела 97-годишен маж, за кој се верува дека е најстариот Италијанец кој го преживеал ковид-19, се вратил во старскиот дом откако две недели бил во болница.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново