Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

snezengradPopovasapka fin

Детскиот културен центар „Карпош“- Скопје од 16 до 21 февруари годинава на Попова Шапка ќе ја организира и реализира традиционалната детска манифестација „Снежен град и карван“.

Учесниците на оваа манифестација, што се одржува по 43 пат, ќе бидат сместени во хотелот „Славија“-ЕЛЕМ, кој е и соорганизатор на манифестацијата.

-Учесници – градители на Снежниот град се ученици од повеќе основни училишта од Скопје. Сите тие се екипирани по петнаесет деца со свој ментор и со потребните алатки, градат склулптура каде ја прикажуваат својата креативност и талент. Децата кои учествуваат на Снежен град користејќи ја својата фантазија се вистински уметници кои си играат со снегот и го претвораат во објект кој што тие си го замислиле. Веруваме дека како и секоја година ќе направат впечатливи, уметнички скулптури, соопшти ДКЦ „Карпош“.

Во рамките на манифестацијата, како што наведува Детскиот културен центар, се одржуваат и други активности од забавно – рекреативен карактер, како што е избор на Снежната убавица, спортски игри и натпревари во пинг понг, билијард, шах, училишна квизотека, пикадо, снежен крос, најслатка бонбона, снежно бинго, бал под маски, забава и танцување во дискотека за учесниците на Снежниот град.

На 21 февруари децата – градителите заедно со директорката на ДКЦ „Карпош“, Билјана Лалчевска Серафимовска, свечено ќе го отворат „Снежниот град“, за сите посетители кои ја сакаат оваа уметност и ќе имаат можност да ги разгледаат ремек делата на малите креативци направени од снег.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново