Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

koronapvo fn

Трендовите за пребарување на Гугл илустрираат дека сме опкружени со многу, многу збунети луѓе кога станува збор за заразата што брзо се шири. Но, како општество, навистина ни треба помош. Побарајте на Гугл за тоа.

Минатиот вторник, на профилот на Твитер на GoogleTrends забележано е дека интересот за пребарување во светот за „симптоми на коронавирус“ се зголемил за 1.050% во однос на претходната недела. Исто така, се наведени и првите пет поврзани пребарувања во текот на претходните 24 часа, во кои беа вклучени работи како „како да се спречи коронавирусот “и„ како се шири коронавирусот “.

Но, и покрај навидум глобалниот обид да го добиеме мислењето на Гугл за тоа што треба и што не треба да правиме за да се избегне вирусот, друго популарно пребарување на Гугл илустрира дека ние сме опкружени со многу, многу збунети луѓе.

Сајтот BoingBoing откри дека во изминатите неколку дена, исто така, е зголемено пребарувањето по коронавирус пиво“, затоа што очигледно луѓето се под впечаток дека коронавирусот, познат и како nCoV, има врска со пивото од брендот Корона.

Пребарувањата се распространети од Северна Америка (но не и во Мексико, каде се произведува пивото) до западна Европа, како и во Австралија, Индија, Индонезија, Јапонија и Нов Зеланд.

Разочарувачки е што треба да се напише ова, но единствената заедничка работа што ја имаат пивото Корона и nCoV е потеклото на нивните имиња. На латински јазик, corōna значело „круна“, а современите јазици продолжуваат да го одразуваат тоа; „корона“, меѓу другото, се преведува како круна на современите каталонски, шпански и италијански јазик.

Коронавирусите биле именувани заради шилестите круни на нејзината површина, и секој што некогаш ја излупил етикетата од шише со Corona Light, ја забележал круната што се наоѓа на врвот на слоганот „La Cerveza Mas Fina“. Пиењето Корона му претходи на вирусот. Короната за прв пат се припремена во 1925 година, додека човечките коронавируси не беа идентификувани се до 1965 година.

 

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново