Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

razgibuvanje fin

Првите неколку минути во кои се будиме се важни за тоа како ќе тече нашиот ден. Важно е да ги исчистиме нашите умови, да ги подготвиме нашите тела, да ги поставиме нашите умови во вистинска насока за да ги преземеме предизвиците на денот.

За само 10 минути можеме да ги исчистиме нашите мисли и да го започнеме нашиот ден на најдобар начин. Погледнете некои лесни чекори.

Разбудете го телото со чаша вода

Кога се будиме, првото нешто што го сакаме е голема голтка кафе. Но, всушност, по 8 часа спиење, на нашето тело му е потребна чаша вода за добар почеток и хидратација. Овој пијалак, каде што можете да додадете неколку капки сок од лимон, ќе направи чуда за вашето здравје.
Чаша вода пред утринското кафе помага да се елиминира вишокот на течност од телото, да се подобри метаболизмот и перисталтиката на цревата, да се намалат симптомите на горушица.

Во рок од 1-2 минути, практикувајте длабоко дишење

Ние ретко размислуваме за јачината на дишењето. За нас, ова е природен процес. Според истражувањата, како што го менуваме респираторниот модел, правејќи од шест до десет длабоки вдишувања во минута, го обновуваме балансот на нашиот систем за реакцијата на стрес. Ова ја намалува анксиозноста и депресијата, ја зголемува енергијата и го зајакнува нашиот имунолошки систем. Покрај тоа, тоа ја подобрува концентрацијата.
Тивкиот ум води до мирно дишење. Значи, кога учиме да го регулираме нашето дишење, можеме да влијаеме и на нашите физички и на нашите емоционални состојби. Ако се будите со напнатост, земете неколку минути за да вежбате длабоко дишење.

Разбудете го умот и телото со неколку движења

За да го започнете денот ефикасно, разбудете ги мускулите со истегнување. Ова е едноставна форма на вежба која може да помогне да се ублажат тензиите од претходниот ден. Додека лежите во кревет или седите на работ од спалната соба, застанете.
Раширете ги рацете, потоа накосете ги нозете, вратот со внимателни и не-остри движења, половината. Ова ќе ви помогне да ја зголемите флексибилноста на вашето тело и да ја подобрите циркулацијата на крвта. Последно, но не и најмалку важно, ќе се разбудите.

Заблагодарете се

Кои ви се првите мисли рано наутро, освен децата, кафето, појадокот, работата? Запрете за момент и заблагодарете за сè што е добро во вашиот живот. За новиот ден, за новата торба која ја купивте вчера, за ароматичното кафе и т.н. Кога ќе посветите малку време, за да се заблагодариме за сите позитивни работи кои ни се случиле, ние го зголемуваме нивото на среќа.
Односите со роднините и колегите се подобруваат, нашата самодоверба се зголемува. Во бурните секојдневија како да сме заборавиле да обрнуваме внимание на деталите во убавите нешта крај нас – во омилената песна, вкусната храна, прегратката со домашно милениче, книгата која ја читаме … Да не ги земаме убавите нешта здраво за готово.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново