Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

njujork fin

Њујорк постави рекорд за туристички посети. Вкупно 65,2 милиони луѓе го посетија најголемиот град во Северна Америка. Повеќе од 51 милион од нив беа Американци, според АФП.

Бројот на странските туристи кои го посетиле Големото Jaболко се зголеми од 13,1 на 13,5 милиони. Меѓу странците, туристите од Велика Британија (1,24 милиони) беа најбројни, во споредба со оние во Кина (1,1 милион).

Њујорк е рангиран на 6-то место во рангирањето на градовите што ги посетија повеќето странци. Втор е Бангкок, пред Лондон, Париз, Дубаи и Сингапур.

Повеќе од 390.000 луѓе во Њујорк работат во областа на туризмот. Се очекува дека 2019 година ќе донесе нов рекорд.

Геј парадата ќе биде многу популарна во јуни, бидејќи годинава се одбележува 50-годишнината од големите протести против хомосексуалното насилство во Њујорк во 1969 година.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново