Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

poglavarMPC fin

Православните христијани во многу земји го слават Христовото Рождество по стариот календар. По Јулијанскиот календар го слават вкупно 16 земји , меѓу кои Русија, Србија, Македонија, Египет.

Патријархот Русин Кирил одржа церемонија на раѓање во катедралата Христос Спасител во Москва , на која присуствуваше премиерот Дмитриј Медведев. Рускиот претседател Владимир Путин присуствуваше на Божиќната служба во Санкт Петербург.

Македонските верници се собраа во соборниот храм Св Климент Охрдски во Скопје каде чиноначалствуваше архиепископот на г.г Стефан. Во сите цркви и манастири во Макеодонија се слави Рождеството Христово

Грузиските православци се собра во храмскиот катедрала Троица во Тбилиси.

Митрополитот на Златоустот Босанско-српска православна црква ги води Православните празници во Сараево , Босна и Херцеговина.

Во Србија, птиците и гранките од дабови горат на Божиќ, патријархот Иринејс посетува на осветување пред храмот на Сава во Белград .

crkvanajgolema fin

Египетскиот претседател Абдел Фатах како Шиси отвори голем храм во Каиро по повод православниот Божиќ. Церемонијата се одржа под засилени безбедносни мерки, еден ден по откривањето на експлозивната направа во близина на црквата.

Ова е најголемиот христијански храм на Блискиот Исток .

Во канцеларијата на Тавадор II на Александрија, покрај египетскиот претседател, присуствува и палестинскиот претседател Махмуд Абас и го имам Ал-Азхар шеик Ахмед ел-Таеб.

Христијанските ирачки семејства со своите деца го прославија православниот Божик во халдејската епархија Бабада , источно од Бејрут, Либан. Илјадници ирачки и сириски христијански семејства, халдејски и асирски христијани, чекаат во Либан за виза од странски амбасади , особено за канадските, американските и европските земји за миграција .

Православниот Ерусалимски Патријарх Теофил III е на чело на богослужбата во Витлеем и палестинскиот премиер Рами Хамдалах. Рождествената црква во Витлеем на Западниот брег е администрирана заеднички од грчката православна, римокатоличка, ерменска апостолска и сириска православна црква.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново