Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

elka fin

Во првите денови од новата година, сите ние почнуваме да бидеме ентузијастични, со амбиција да имаме повеќе успеси и да постигнеме уште почитувани желби. Со цел да ги реализираме нашите планови, правиме списоци на цели, аспирации и промени кои сакаме да ги постигнеме за да биде годината подобра од старата, и уште поуспешна.

Јануари е месецот во кој треба да се фокусираме на себе и да го расчистиме она што сакаме да го направиме. Еве три работи што треба да ги направиме за да нè повлече новата година.

Фокусирајте се на она што сакате да ви се случи

Направете листа или табела со она што сакате да го постигнете. Без разлика дали тоа е нова работа, унапредување или долго патување, секоја промена и секоја желба започнува со јасна идентификација на она што го сакате и планирање на малку чекори за да се постигне тоа.

Ако сакате да одите на егзотични одмори, започнете со тоа каде сакате да одите, проверувајте ги билетите и понудите често и соодветно планирајте ги вашите одмори. Ако сакат е нова работа или унапредување, фокусирајте се на она што можете да го збогатите со вашето знаење – пријавете се за курс или онлајн час за специјалитет што е интересен за вас и во кој сакате да растете. Кога имате јасни чекори кон целта и универзумот ќе ви помогне да го постигнете тоа.

Идентификувајте ги работите што сакате да ги промените

Новогодишната ноќ секогаш е добар почеток за подобрување на моето јас – било физичко или ментално. Затоа е добро да се идентификува што сакате да промените со цел да успеете до крајот на годината. Ако сакате да престанете да јадете месо, може да најдете интересни рецепти или вегетаријански локали.

Ако сакате да запрете со цигарите, но не успевате, може да преминете на помалку ризични алтернативи без дим како IQOS. Ако сакате да сте во подобра форма, секогаш може да се обидете со личен тренер или пак да најдете час која ви дава задоволство – било да е тоа јога или пилатес.

Ценете за што сте благодарни

Откако сте идентификувале што сакате да промените и она што сакате да ви се случи, важно е да се направи и листа на сè, за што сте благодарни. Работите кои сите ги земаме здраво за готово, но всушност го исполнуваат нашиот живот со среќа и љубов – тоа што имаме љубовен партнер, тоа што сме здрави, тоа што имаме убава работа или дури и тоа што навечер после работа се гледате со пријателите, кои ве насмевнуваат.

Малите нешта во животот се оние кои ве прават весели и среќни, а ние треба да одвоиме време да бидеме благодарни за нив.

 

 

SEMM baner MK

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново