Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

avstralija fin

По божикните празници, Австралија ја погоди топлински бран, со температури до 49 Целзиусови степени.

Во западниот дел на Австралија се прогнозираат температури над 47 степени, а прогласена е и опасност од пожари. Истовремено, жешкото време е прогласено за штетно по здравјето и издадени се бројни предупредувања за квалитетот на воздухот, објави „Гардијан“.

Се очекува екстремните горештини да се задржат до Нова Година.

Националната канцеларија за метеорологија извести дека во Марбл Бар измерени се 49,1 степени, што е највисока температура во тоа местото од 1895 година, од кога се води евиденција за температурите. Воедно, тоа е само 1,6 степени помалку од највисоката температура регистрирана во Австралија, каде во 1960 година во Однанта без измерени 50,7 степени.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново