Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Таткото на петгодишниот Муртаз Ахмади од Авганистан , момчето кое доби потпишан дрес од својот фудбалски херој Лионел Меси, изјавил дека неговото семејство било принудено да ја напушти земјата по постојаните закани преку телефон.

Мохамад Ариф Ахмади, таткото на момчето чија фотографија во импровизиран најлонски дрес на Меси преку социјалните мрежи го обиколи светот, потврдил дека со семејството се преселил во пакистанскиот град Кета, во надеж дека таму ќе изгради подобар живот. Ахмади во телефонски разговор за „Асошиејтид прес“ изјавил дека се плашел дека неговиот син Муртаз ќе биде киднапиран откако станал интернет-сензација ширум светот, бидејќи од кесата со сини и бели пруги направил дрес, со бројот 10.

Како што изјавил тој, животот за нив станал „беден“. Откако со фотографијата во импровизираниот дрес на ѕвездата на Барселона го трогна светот, од фудбалскиот сојуз на Авганистан во февруари оваа година потврдено е дека ќе биде организирано запознавање на малиот Муртаз и Лионел Месо, откако добиле имејл од клубот „Барселона“ за кој игра аргентинскиот напаѓач.

Извор: Плусинфо.мк

 

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново