Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

На Велики четврток се потсетува на Тајната вечера, на која е основано таинството Причест на таа вечера Христос, како ja оставил новата заповед.

На Велики четврток се потсетува Тајната вечера, на која е основана таинствената Причест на таа вечера со Христос, и како ја оставил новата заповед за љубов кон сите. За овој ден е врзана неговата изјава на своите ученици дека ќе биде предаден. Во недоумица ученици прашале, кој ќе го стори тоа. Запрашал и Јуда, и Христос му одговорил бидејќи кротко дека другите не разбрале. Јуда станал, излегол и тие помислиле дека оди да прави набавки, бидејќи тој го собирал парите.. По вечерата Христос со апостолите отишол во Гетсиманската градина, каде што се молел до доаѓањето на предавник. Обично во четвртокот вечерта се служи утрента на Велики петок, кога се читаат т.н. Дванаесет Евангелија, односно дванаесетте извадоци од Евангелието, кои раскажуваат за Христовите страдања.

На овој ден свештенослужители го вадат половината од жртвеникот, што симболизира носењето од Христос кон Голгота. За време на маслосветот , секој сака да биде помазан со масло за здравје. Според традицијата велигденските јајца се бојадисуваат рано наутро на Велики четврток или во Голема саботата пред празникот. На Велики четврток се обновува квасот и се замесува тестото за велигденските лебови. Обично се украсуваат со непарен број црвени или бели јајца и извртени околу нив тесто. Жените подготвуваат и помали велигденски лепчиња со по едно црвено јајце во средината, кои се даваат на првиот гостин, на кумовите , и на роднини. Од античките времиња многу култури го поврзуваат јајцето со универзумот. Персијците, на пример, верувале дека Земјата се изведат од гигантско јајце. Многу народи виделе во јајцето симбол на реинкарнација напролет. Јајцата биле и во сликарството, украсени и насликани од Римјаните, Персијци и Кинези. По појавата на христијанството тоа почнува да се гледа како симбол на раѓањето на човекот од природата. Црвените јајца се симбол на Христовата маченичка крв.

 

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново