Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Вапцањето на јајца се поврзува со новиот живот, воскреснувањето на Исус и Велигден.

Во почетокот се вапцувале само црвени јајца, но како одминувало времето и другите бои го нашле своето местои на трпезата. Но што всушност симболизираат боите со кои се вапцани јајцата.

Црна – вечност

Жолта – светло, среќа

Црвена – божествена љубов, надеж

Кафеава – среќа

Бела – чистота, невиност

Портокалова – издржливост и сила

Зелена – раст

Виолетова – надеж и вистина

Сина – здравје

Исто така, и фигурите на јајцата имаат свое симболично значење:

- круг околу јајцето е вечност,

- точките се солзите од Марија,

- триаголникот е симбол на светото Тројство.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново