Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Авионот Cessna на кандидатот за претседател на САД милијардерот Доналд Трамп е запрен со летање, соопшти РИА Новости. Федералната управа за цивилно воздухопловство на САД ја донела оваа одлука поради истечената регистрација на авионот уште во јануари.

На Трамп му се заканува казна од стотици илјади долари, тврди “Њујорк тајмс”, но за милијардерот тоа е вистинска ситница. Тој, сепак, пријавил дека им доделил на адвокатите да ја обноват пропуштената регистрација.

Кандидатот за претседател користи 8-локалната Cessna Citation X за средби со гласачите за време на кампањата. Сепак ова не е единствениот леталото на Трамп – тој е сопственик на Boeing 757 и на три хеликоптери.

Извор: Локално.мк

 

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново