Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Од 2025 година во Нордиска држава ќе се продаваат само електрични

Норвешка станува првата држава во светот која ќе стави целосна забрана на автомобилите со бензински и дизел мотори. Продажбата на слични возила ќе бидат прекинати во 2025 година, објавија медиумите во земјата.Претстои забраната да биде официјално усвоена од парламентот во скандинавските Кралство. Таа ќе почне да дејствува со преоден план, кој ќе стапи во сила во 2018-2019 година

Тој ќе ја ограничи продажбата на автомобили со повисоки нивоа на штетни гасови. Целата операција треба да заврши во 2050 година, кога на територијата на Норвешка ќе можат да се движат само возила кои не користат нафта. Одлуката е донесена како дел од борбата на земјата, која е меѓу најголемите производители на нафта, против климатските промени.Скандинавските Британија планира да инвестира значителна сума за масовно проширување на патеки за велосипедисти и едрата за градски транспорт.

Околу 1 милијарда. Евра ќе бидат одвоени за изградба на велосипедски автопати кои да поврзуваат 9 градот. Покрај тоа, Норвешка ќе стимулира продажбата на електрично управувани возила со дотации од Владата на вредност 420 милиони. Евра годишно. Иако во многу земји електричните автомобили допрва влегуваат, уште во 2014 година во скандинавските земји беа купени 18 илјади, автомобили за население од нешто над 5 милиони. луѓе.

Извор: Локално.мк

 

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново