Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Во 2012 година “Гугл” се обидел да им помогне на бунтовниците против Башар Асад, станува јасно од пораките на Стејт департментот.

Преписката меѓу екипата на тогашниот државен секретар Хилари Клинтон и еден од извршните директори на компанијата го откриваат во детали планот “Гугл” да се вклучи во политиката во регионот, пишува “Вашингтон екзаминер”.“Внимавај на работите од блиску, но мојот тим планира да пушти инструментот … преку кој јавно ќе се проследи и зацртаат сосотојбите во Сирија и од кои делови од владата доаѓа тоа “, пишува во е-мејл Џаред Коен, шеф на тогашниот оддел на компанијата” идеи на Гугл “, испратен во јули 2012 година до неколку високи функционери на Клинтон.

“Нашата логика зад ова е дека додека многу луѓе ги следат злосторствата никој не претставува визуелно мапирање на предавствата, кои според нас се важни за промовирање на повеќе луѓе да избегаат, со што ќе се даде доверба на опозицијата “, вели Коен, додавајќи дека планот на” Гугл “е тајно да даде развојни средство на медиуми во Блискиот Исток. ” со оглед на тоа колку е тешко е да се добијат информации од Сирија во моментов, ние соработува со “Ал Џезира” која ќе ја преземе сопственоста на инструментот, кој сме го создале, ќе ги следат податоците,кои ќе ги проверува и ќе ги пренесува назад во Сирија “, вели тој. во маил на Коен кој е адресиран до заменик-државниот секретар Бил Брнс, Алек Рос (советник на Клинтон ) и заменик-шефот на кабинетот на државниот секретар Џејк Саливан.

Саливан и обратил внимание на Клинтон на предлогот на Коен, опишувајќи го како “многу добра идеја”. Коен работел како обичен службеник во Стејт департментот до 2010 година, кога бил најмен да ги раководи “Идеите на Гугл”, но бил поврзан со користењето на социјалните медиуми за поттикнување социјални востанија дури и пред да го напушти американското Министерство за надворешни работи.необични интервенции на “Гугл” во надворешната политика покажува тешкотиите на Вашингтон за мешање во внатрешните работи на странски држави.

Додека Коен ги цени напорите на компанијата како корисни за американските интереси, желбата за соборување на Асад помогна за подемот на Исламската држава, која го пополни вакуумот, и се појави поради губењето на контрола од страна на Асад во Сирија, коментира “Вашингтон екзаминер”.

Извор: Локално.мк

 

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново