Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Кога Бехати Принсло за прв пат ја откри својата тетоважа по повод свршувачката, три мали точки, наредени вертикално на свршеничкиот прст сигурно изненади доста луѓе.

Таа призна дека ги остава дијамантите настрана и се запира на алтернативна опција, во кој двајцата со нејзиниот вереник Адам Лавињ, се тетовирани во името на љубовта.

Излегува дека идејата не само што се прифати прилично добро, но и многу парови зедоа пример од славното семејство.

Сличен акт се донесува како симбол на упорност и нераскинлива врска меѓу маж и жена.

Се разбира, тетоважите кои ги заменуваат бурмите варираат според различните интереси на секој пар и поминуваат низ различни знаци, геометриски форми до “класичното” тетовирањето на алка.

Често е прикажувањето на различни модели кои претставуваат своевиден симбол за двојката или дури тајна порака.

Едно е сигурно – резултатите можат да бидат навистина убави и да ја илустрираат силната, непоколеблива љубов, која буквално е за цел живот.

Извор: Локално.мк

 

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново