Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Авионот Ербас А380 кој вчера слета на Нов Зеланд, го оствари најдолгиот директен лет на светот кој постои во патничкиот ред на летање, јавуваат светските медиуми.

Според податоците на индустрискиот вебстајт www.airwaysnews.com, авионот на авиокомапнијата „Емирејт ерлајнс“ без попатни слетувања ја прелетал линијата Дубаи-Окленд (Нов Зеланд) долга 14.200 километри, надминувајќи го поранешниот рекорд на австралиската авиокомпанија „Квантас“ од 13.800 километри на рутата Сиднеј-Далас од 2014 година , пренесува агенцијата „Франц прес“.

Како што наведува порталот, ова истовремено бил лет со најдолго траење, со оглед на тоа што патниците во воздух провеле 17 часа и 15 минути.

Меѓутоа, се очекува овој рекорд да има краток век, бидејќи престојниот лет на „Емирејтс ерлајнс“ од Дубаи до Панама Сити, планиран за крајот на овој месец, ќе трае 17 часа и 35 минути, се додава во информацијата.

Од „Емирејтс ерлајнс“ велат дека тоа ќе биде една од најдолгите авио-линии на светот по оддалеченост.

- Со помош на паметната технологија и доброто планирање, патниците ќе стигнат до своето одредиште за најкратко можно време - се наведува во соопштението на компанијата.

Летот Дубаи-Окленд е реализиран со авион А380, а редовните летови ќе се извршуваат со авион Боинг 777.

Новозеландаскиот министер за сообраќај, Симон Бриџис, изјавил дека директниот лет кој за три часа го намалил сегашното време за патување на линијата Дубаи-Окленд, ја подобрува поврзаноста на Нов Зеланд со остатокот на светот.

Извор: Плусинфо.мк

 

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново