Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека примила рекорден број на пријави за следната класа на астронаути - околу 18.300 пријави.

Бројот на пријави е значително поголем од претходниот рекорд од 8.000 луѓе колку што биле пријавени за првата класа на астронаути за спејс шатлови 1978.

Шансите да се влезе во американската вселенска агенција на овој начин се исклучително мали бидејќи НАСА ќе избере само 14 кандидати.

Како и во класата во 2013 година, кога имало осум примени кандидати, идните астронаути ќе имаат обука за летови до меѓунардоната вселенска станица во летала кои ги развиваат компаниите „Спејсекс“ и „Боинг“, како и леталата НАСА Орион која е наменета за истражување на вселената.

 

Извор: Плусинфо.мк

 

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново