Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Кинеската провинција Анхуи се согласила на жените коишто трпат големи болки во текот на менструалниот циклус да им овозможи отсуство од работа.

Сите жени, кои поради силни болки сакаат да отсуствуваат од работа, ќе мораат да донесат потврда од лекар од легални медицински институти или болници како доказ, објавија кинеските медиуми.

Анхуи не е прва кинеска покраина којашто се одлучила на таков потег. Покраините Шанкси и Хубеј веќе го вовеле т. н. менструално боледување.

Законите кои на жените им овозможуваат отсуство од работа во текот на менструацијата се применуваат и во Јужна Кореја, Јапонија, Индонезија и Тајван. Најдарежлив е Тајван, која дава три дена отсуство, додека во Индонезија жените ретко ја користат оваа можност поради напорните медицински прегледи.

Компанијата „Најки“, е единствена во светот која вклучила ваков вид отсуство во својот кодекс на професионално однесување, пишува „Индепендент“.

Според истражувањето на организацијата „Паб мед хелт“, една од 10 жени има толку силни грчеви и болки во текот на циклусот, така што не може нормално да ги извршува секојдневните активности. Оваа состојба во медицината е позната како дисменореа.

 

Извор: Плусинфо.мк

 

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново