Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Судбината на околу 200 000 вредни предмети и подароци за југословенскиот водач во вредност од десетици милиони долари треба да се реши до крајот на јануари.

Наследството на Јосип Броз Тито – симбол и неприкосновениот лидер на поранешната комунистичка Југославија – продолжува 35 година по неговата смрт да е во центарот на неискрената  правна студија на случај, за што плаќаат неговите наследници. Но сè има крај за тој кој  умее да чека, пишува АФП.

Се очекува белградскиот суд, кој се занимава со случајот, да донесе одлука во крајот на јануари за големината на ова наследство и за начинот на кој  треба да бидат поделени меѓу наследниците предметите и личните предмети, главно ловечки пушки, слики, униформи и дури камен од месечината , подарен од покојниот американски претседател Ричард Никсон.

За време на неговото владеење од крајот на Втората светска војна до 1980 година Тито и неговата сопруга Јованка се радуваа на животен стандард, на кој му завидува и холивудската ѕвезда Ричард Бартон за време на гостувањето во 1971 година “Луксузот, во кој живеат, е неспоредлив , разбирам што сака да каже (британската) принцеза Маргарет, истакнувајќи дека споредбата со тоа кралскиот дворец (Бкингам ) е повеќе налик за средна класа “, напишал актерот во својот дневник.

Наследството на Тито – близу 200 000 предмети според неговото семејство во вредност од десетици милиони долари, сепак останува сива зона. Во 1985 година беше донесен закон, во кој се наведува дека сè што е во посед  за покојниот водач, е во сопственост на државата.

Законот – подоцна беше оспорен од вдовицата на Тито, Јованка Броз  и конечно беше откажан . Таа почина во 2013 година, без да го дочека крајот на постапката за наследството на својот сопруг. Нема ниту еден пишан документ, наведуваат дека наследството треба да биде поделено, и нема да дознаеме ништо пред судот да пресуди, вели внуката на Тито Светлана Броз. Исчезнувањето на Титова Југославија како  резултат на серија крвави војни во 90-тите години на минатиот век, не даде поттик на случајот, а и самите наследници помогнаа тогаш уште повеќе да се заплетка, упатувајќи обвинувања за големи кражби.

Часовници на чудесната вредност, автомобили, оружје и други богатства исчезнаа – напиша во неговите мемоари Тома Фила, адвокатот на Јованка Броз.Тито – херојот на комунистичкиот отпор против нацистичкиот окупатор, лидер кој му се противеше на Сталин, и основач на Движењето на неврзаните, не поседуваше резиденција. Тој живееше во многу резиденции, расфрлани низ целата земја, но тие беа во сопственост на државата. Повеќето од 70 000 предметот се чуваат во магацин на Музејот на југословенската историја, лоциран веднаш до мавзолејот каде што се закопани Тито и неговата сопруга во Белград. Костуми и маршалски униформи на Тито се спуштаат на закачалки од таванот, цели полици се полни со предмети, слики, часовници, макети на авиони и бродови, статуетки, од кои една подарена од Сталин малку пред јазот меѓу СССР и Југославија во 1948 година.

Вниманието привлекува импресивна колекција од ловечки пушки – Тито беше страстен ловец – и озлогласениот месечев  камен – подарок од претседателот Никсон, предаден на југословенскиот лидер од астронаутот Нил Армстронг за време на неговата посета во 1969 година Дилема нема – сите овие објекти се во сопственост на државата согласно законот. Постапката за неговото наследство е поврзана со личните предмети – прашање сложен и деликатна, забележува Момо Цвијович, вработен во музејот. Тој споменува  и златна цигара, подарено на Тито од грчкиот крал Павле или од царот на Етиопија Хајле Селасие. Цвијович, кој работи во музејот од 1978 година, ги отфрла обвинувањата за кражба, главно оние од семејството дека две-третини од околу 3.000 слики, книги и збирки марки се исчезнати.

За некои од наследниците – еден од двајцата синови на Тито, кој уште е жив – Мишо Броз, како и за шесте внуци , надежта е да добијат нешто за спомен од истакнатиот си пра дедо.

Би сакал да ја имам неговата лична карта пред Втората светска војна и можеби двоглед кој носел кога ја  командувал армијата,која му  нанела пораз на Хитлер и на домашните предавници, вели Светлана Броз. Јошка Броз и сестра му Златица – внуци на шефот – се надеваат дека ќе добијат некоја од униформите макар да  биле и само копии од Орден со кои Тито бил награден. Но, по долго чекање веќе  сите се помирни. Денес Јошка прецизира дека ќе е среќен да има каков и да е спомен од него.

Извор: Локално

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново