Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Жителите на Санкт Петерсбург пред неколку дена имале прилика да видат редок природен феномен – три сонца. Станува збор за оптичка илузија, која ја предизвикуваат ледените кристали во воздухот.

Оваа појава е позната како „зимско виножито“ и се јавува при силен извор на светлина, која се прекршува низ кристалите.

Природниот феномен погледнете го на овој линк.

 

 

SEMM baner MK

NOVOGODISENBANERSINALCO

 
   
   
   
   

Најново