juznivetar fin

На Инстаграм профилот „juzni_vetar_2_deo“ споделена е фотографија на која се гледа дел од екипата која ќе стави потпис на вториот дел од филмот „Јужни ветар“ кој доживеа регионална популарност.

kineskinja fin

2.07.2020

Пред шест месеци, Ши Женгли добила повик од кој се плашела цел живот.

halkidiki fin

2.07.2020

Грција вчера ги отвори регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за државјаните на третите земји, кои се најдоа на листата што ја соопшти ЕУ.

ialija fin

Од денеска во Италија е забрането внесувањето кабински куфери во авионите, што претставува една од заштитните мерки за време на пандемијата на коронавирусот, соопшти италијанската Управа за цивилно воздухопловство ЕНАК.

FilmzaLejdiDi fin

20.02.2020

Кристен Стјуард, која се прослави со улогата во сагата „Самрак“, ќе ја глуми младата Дајана Спенсер во филмот „Спенсер“, чие дејство се случува во 90-те години на минатиот век, пренесува Би-би-си.

galutin fin

9.06.2020

Јохан Галтунг, норвешки социолог кој предвиде пропаѓање на Советскиот Сојуз, предупреди дека Соединетите држави како глобална моќ се наоѓаат во фаза на брз пад – и дека ќе се распаднат во 2020 година.
Научникот, кој беше номиниран за Нобелова награда, учествуваше на научна конференција во Москва во 1980 година, за време на која јавно изјави дека за десет години ќе се распадне Берлинскиот Ѕид и дека СССР ќе се распадне.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново