Zaev fin

16.10.2020

Во исчекување на новите мерки кои Комисијата за заразни болести ќе ги донесе за намалување на бројот на заразени од Ковид-19, денеска, Премиерот Зоран Заев со став дека не треба да се брза со воведување на полициски час.

– Јас не сум за целосен лок даун. Сметам дека тоа ќе влијае на економијата. Гледам дека граѓаните ги почитуваат мерките, еве и сега тука сите носиме маски. Ако Комисијата има предлози кои навистина ќе го намалат бројот на заболени, ние ќе ги прифатиме, ама нема да брзаме со полициски час, рече Заев.

Премиерот Зоран Заев изјавата ја даде при обиолка на претоварна станица во Скопје, каде се одложуваат стари печки и други нееколошки грејни тела.

 

ajvarka fin

19.08.2020
За пиперката „ајварка” има голема побарувачка како од трговците, така и од преработувачките капацитети, информираат за МИА откупувачи и преработувачи од регионот.

tutun1 fin

20.04.2020

Започнува исплатата на субвенциите за тутунот за реколтата за 2019 година. Сите тутунари кои имат платежни картички и кои имаат потреба да подигнат готовина ќе можат тоа да го направат на банкоматите од денеска од 16 до 23 часот без разлика што е полициски час, бидејќи за овие лица ќе биде дозволено движењето исклучиво за оваа намена. Останатите парите ќе може да ги подигнат од 21 до 24 април,експозитурите на банките по азбучен ред според презимето.

zito fin

Околу 200 – 300 тони е дневниот увоз на пченица во земјава, велат мелничарите. Повторуваат дека залихи има доволно, за цел месец, дека во континуитет вршат набавка и уште еднаш апелираат до граѓаните да не трупаат залихи.

zito fin

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, на сметките на 1.447 лица исплати 11,3 милиони денари за сите фармери кои имаат мали земјоделски стопанства. Директорот на АФПЗРР, Николче Бабовски, преку соопштение појаснува дека станува збор за исплата по мерката „Директни плаќања за обработлива земјоделска површина со големина од 0,2 до 1 хектар.

zakrojuvanje fin

Премиерот Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, денеска ќе го посетат тиквешкиот регион.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново