Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

pandemijaSZO fin

2.07.2020

СЗО соопшти дека 60% од 10 милиони пациенти ширум светот се регистрирани во јуни, при што предупредува дека ова покажува дека епидемијата се влошува, а не слабее.

Директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, рече дека се регистрираат до 160.000 случаи дневно и ги повика сите земји да преземат сеопфатен пристап во борбата против вирусот.

– Пронајдете го, изолирајте го и грижете се за секој случај, следете ги и ставете ги во карантин нивните контакти, обучувајте ги и опремувајте ги здравствените работници, едуцирајте ги и охрабрете ги граѓаните за да можат да се заштитат себе си и другите – рече Тедрос.

Тедрос предупреди дека земјите што применуваат само дел од мерките имаат „долг пат пред себе“, пренесува „Гласот на Америка“.

– Не е само тестирањето. Не е само физичкото растојание. Не е само следењето контакти. Не е само носење маски. Туку се заедно – рече тој, потенцирајќи дека една од работите што ги научил во изминатите шест месеци е дека никогаш не е доцна за промена на ситуацијата во една земја.

Директорот на СЗО напомена дека носењето маска понекогаш може да спаси животи.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново