Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

zemjotresturcija fin

26.06.2020

Земјотресот, кој според прелиминарните податоци, бил со јачина од 5.5 степени, го погоди подачје на северот од Турција. Се уште не е соопштено дали има жртви .

Епицентарот на земјотресот биле во градот Саруханли, во провинцијата Маниса, на длабочина од 9.2 километри, соопшти владината администрација за вонредни ситуации и катастрофи.

Информативниот канал Хабер Турк објави дека земјотресот бил почувствуван и во областите во близина на Измир, Ајдин и Мугла.

Градоначалникот Бесим Дутлулу изјави за каналот Хабер Турк дека граѓаните ги оставиле своите домови во паника, но дека, колку што биле информирани, никој не е повреден.

На својот Твитер профил се обратил и министерот за внатрешни работи, кој напиша дека засега не се пријавени штети и жртви.

Земјотресот се случи само еден ден по претходниот со јачина од 5,4 степени, кој ја погоди источната провинција Ван, на границата со Иран, при што беа повредени пет лица.

Во Турција се пресекуваат две големи линии – пукнатини, поради што земјотресите се чести на таа територија. Земјотрес со јачина од 7,4 степени во 1999 година уби повеќе од 17,000 луѓе во северозападниот дел на земјата.

Извор: aa.com.tr

 Нова 2020

 ДЕЛТА ПРОМ 1

 2021 со честитки за Божиќ и стара Нова година

 и благосостојба во домот и успех во работата

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

NOVOGODISENBANERSINALCO

 Fokus

viber image 2020 12 24 14 00 26

viber image 2021 01 02 09 31 36

from samantha howells 1

from samantha

 Романтик

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 1

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 2

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 4

opshtina chashka

 посакува Среќна 2021 година

 Нова 2021 честит Божиќ и Стара Нова година 4

 
   
   
   
   

Најново