Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

SADnemiri fin

2.06.2020

Полицијата уапсила лица кои се обиделе да ги одбранат своите продавници со огнено оружје од демонстрантите во Лос Анџелес.

Според наводите на „Фокс њуз“, неколку возила биле паркирани пред една продавница, а група демонстранти, кои, наводно, се подготвувале да ја ограбат, се обиделе да се приближат до неа.

На нив им се спротивставиле сопствениците на продавницата, од кои двајца имале пушка со нив. Друго присутно лице имало голем нож во форма на мачета.

Сопствениците на продавницата извикувале: „Затворени сме“, а неколку лица избегале од местото на настанот по пристигнувањето на полицијата, пренесува „Раша Тудеј“.

Полицијата ги уапсила луѓето што излегувале од продавницата, со што ги испровоцирале присутните.

„Тие се сопственици на продавницата. Тие ги чуваат своите дуќани“, извикувале присутните.

Лос Анџелес е само еден од многуте градови каде избувнале протести поради смртта на Џорџ Флојд, кој почина откако полицискиот службеник Дерек Шавин го држеше коленото на неговиот скоро 9 минути.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново