Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Властите во Белград предлагаат да го добијат северно Косово во замена за областите населени со Албанци во Јужна Србија. Поддржувачите на идејата тврдат дека мултиетничките држави не успеале на Балканот.
Ова е напишано од The Economist. Постои причина зошто терминот “балканизација” има лоша слава. Отстранувањето на границите е подобро решение отколку нивното прецртување. Инаку, како што тврди висок политичар од Брисел, ќе се дојде до “отворање на портите на пеколот на Балканот”.

Белград не го признава Косово, поранешна српска јужна покраина, а косовските Срби сé уште се сметаат за граѓани на Србија.

Ситуацијата е типична за Балканот, каде што границите се хаос. Иронично, повеќето косовски Срби всушност живеат во енклави во јужно Косово. Па дури и по можен договор тие автоматски нема да паднат во Србија.

Најверојатно ќе бидат принудени да ги напуштат своите домови или да бидат протерани директно.

Во 1923 година, Грција и Турција се согласија да разменат околу два милиони луѓе. Повеќето – Грци православни христијани, граѓани на Турција, се испратени во Грција, а помал број грчки муслимани се преместени на спротивна насока. Брутален процес на етничко чистење. Но, од тогаш двете земји меѓу себе не водеа војна за територии.

Конфликт има само заради островот Кипар, каде населението останува мешано. Така, овој преседан ги инспирира националистите од Западен Балкан за решение на нивните проблеми.

Ако Србија и Косово започнат преговори за промена на границите, тоа може да доведе до сериозни последици. Во таков случај водачите на босанските Срби ќе организираат референдум за иднината на Република Српска, Хрватите ќе поднесат жалба, а Бошњаците ќе се борат против распадот на државата си. Потоа Србите ќе се обидат да ги неутрализираат националистите од Санџак, кои сонуваат за обединување со Босна.

Во исто време Албанците од Западна Македонија и Црна Гора ќе сакаат пристапување кон Голема Албанија. Приврзаниците на Голема Албанија ќе сакаат делови од Северна Грција, а грчките националисти ќе сакаат јужниот дел на Албанија.

Унгарските националисти не ја прифаќаат загубата на Трансилванија во Романија, а романските националисти ќе сакаат укинување на границата со Молдавија.

 

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново