pandemijaSZO fin

2.07.2020

СЗО соопшти дека 60% од 10 милиони пациенти ширум светот се регистрирани во јуни, при што предупредува дека ова покажува дека епидемијата се влошува, а не слабее.

zemjotresturcija fin

26.06.2020

Земјотресот, кој според прелиминарните податоци, бил со јачина од 5.5 степени, го погоди подачје на северот од Турција. Се уште не е соопштено дали има жртви .

MRA fin

11.06.2020

Оваа година младинската работна акција „Нови Пазар 2020“, поради коронавирусот, нема меѓународен карактер, но тоа не го намали значењето и убавината на оваа манифестација. Со свечен собир на бригадирите акцијата почна, а на неа годинава учествуваат повеќе од стотина акцијаши, пишува српски „Информер“.

EU fin

11.06.2020

Европската комисија предложи земјите од Западен Балкан да бидат први на списокот на земји на кои ќе им биде дозволено да влезат во Шенген зоната од 1 јули.

italija fin

3.06.2020

Забраната за собири и обврската да се зачува безбедно растојание меѓу луѓето е се уште во сила во Италија со цел да се спречи ширењето на Ковид-19, што земјата ја погоди сериозно, одземајќи повеќе од 33.000 животи, што земјата ја крена на третото место според бројот на жртвите од коронавирусот, по САД и Велика Британија.

SADnemiri fin

2.06.2020

Полицијата уапсила лица кои се обиделе да ги одбранат своите продавници со огнено оружје од демонстрантите во Лос Анџелес.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново