Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Опозицијата се најде во центарот на вниманието на балканските медиуми.

„Во Скопје синоќа митинг одржа Зоран Заев, лидерот на СДСМ, на кој се собраа повеќе од 70 000 луѓе“, пишуваат српски медиуми.

Тие го пренесуваат говорот на Заев.

„Добро вечер, разбудена Македонијо“, рече Заев обраќајќи им се на присутните кои го поздравија со голем аплауз.

Тој ги повика граѓаните да гласаат на 11 декември и порача: „Ова се избори за живот или пропаст на Македонија“.

Толкав број на граѓани кои се собрале на митингот на лидерот на СДСМ Зоран Заев, не е виден досега, пишува пак српски курир, дополнувајќи дека Заев го обединил цел Балкан, а на митингот можеле да се видат знамињата на Македонија, Србија, Албанија, БиХ, Турција...

„Заокружи 4! За живот во Македонија“, се слушна од бината. „Имате шанса да изберете каква иднина сакате-11декември гласате за сопствената иднина“, порача Заев.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново