MZZP fin

15.05.2020

Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР) предлага да се иницира ревизија на национално ниво на Проценките на ризик на сите работни места каде има опасност од заразување на вработени лица со новиот коронавирус.

betiki fin

15.05.2020

Советникот за економски прашања на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Фатмир Битиќи, во врска со еднократната помош за граѓаните во изајва за Локално вели дека мерките се уште не се одобрени од Влада и во теке е консултација со Економскиот совет.

denari fin

15.05.2020

Се продолжува рокот во кој банките и штедилниците можат да ги променат договорните услови на кредитните изложености на правните и физичките лица за 90 дена по престанок на траењето на вонредната сотојба. Ова го предвидува измената на Уредбата со законска сила за начинот на промена на договорните услови на кредитни исложености кај банките и штедилниците што ги донесе Владата вчера на седница.

soncevo fin

15.05.2020

Сончево и многу топло (до +34 степени) со мала локална облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер претежно од јужен правец. УВ=9. Такава е прогнозата на УХМР за денеска.

Culev fin

14.05.2020

Државната комисија за спречување на корупција во изминатиот период постапуваше по пријави поднесени од страна на министерот Наќе Чулев и дополнителниот заменик министер Славјанка Петровска, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнува министерот за внатрешни работи Наќе Чулев.

trudnici fin

14.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека е изготвена брошура за трудници за антенатална и интерпартална грижа во услови на Ковид-19.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново