Судијата во претходна постапка од одделот за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1-Скопје синоќа по неколкучасовниот распит, го одби предлогот на Специјалното јавно обвинителство за определување мерка притвор за лицата Г.Ј., К.Б., К.Т. и Н.В осомничени за сторени изборни измами во предметот „Титаник“.

По речиси осум часа присутност во судот екс-министерката за внатрешни Гордана Јанкулоска, осомничена за злосторничко здружување кое извршило изборна измама, го напушти Основниот суд Скопје 1 без никаков коментар. Сè се случува во најголема тајност, без истекување информации, без парадни приведувања , носења како што беше досегашната практика, и без притвори. Сепак распитите и обвиненијата не запираат, и веројатно ќе се наголемуваат, пишува Локално.

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани и по претежно суви коловози освен на осојничавите места.

До среда ќе се задржи стабилно и топло за овој период од годината со умерен, повремено засилен јужен ветер.

Во рок од три дена, општина Чаир треба да достави документи до Државниот градежен инспекторат дека поставувањето на споменикот во Топанско поле е направено законско и дали градоначалникот Иџет Мемети издал решение за тоа, јави Телма.

Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски, кој ја отслужува казната затвор за случајот Кампања, напладне беше донесен на распит во Специјалното јавно обвинителство, јави Нова.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново