Доживотен затвор за Алмир Дрпљанин, обвинет за убиството на полицаецот Африм Арифи во нападот врз патролата на припадниците на мобилната единица „Алфа“, кај природно-математичкиот факултет во Скопје во ноември 2008 година. Во нападпт беа тешко повредени уште двајца полицајци. За случајот Дрпљанин, претходно во отсуство, беше осуден на доживотен затвор во 2010-та.

Околу 200 лекари специјализанти од Медицинскиот факултет се собраа денеска пред Министерството за здравтсво на мирен протест во знак на револт кон игнорантскиот однос кон Петицијата преку која си ги бараат своите права, јави Нова ТВ.

Се што политичарите зборуваат, пишуваат или дискутираат е јавно и секој има право да биде информиран за тоа, освен ако се работи за информација која би била на штета на државната безбедност. Вака на кратко може да се опише законот за слобода на медиумите и слободата на изразување во Шведска. Капитал ви пренесува како функционира системот таму, која е заштита што ја добиваат новинарите и што значи да се биде истражувач во оваа, за многумина „досадна“ земја за новинари.

Граничниот премин „Богородица“ денеска два часа ќе биде затворен за сообраќај во двете насоки поради протестот на таксистите и приватните автобуски превозници од општина Гевгелија кои бараат да бидат вклучени во превозот на мигрантите според неодамна постигнатиот договор, информира утрово Миле Ангелов, претседател на здружението на такси превозниците.

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за емисијата „Контекст“ на Ал Џезеира Балканс најавува дека нема никакви шанси опозицијата да излезе на изборите на 24 април.

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани и застои, по претежно суви коловози, освен на осојничавите места.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново