Министерството за труд и социјална политика денеска информираше дека префлило средства за исплата за надоместок на неколку права од социјална заштита.

Здружението на новинарите на Македонија остро ги осудува притисоците и заканите на претставници на ДУИ врз новинарот на ТВ Шења Мухамед Зеќири. Ваквите притисоци ја загразуваат слободата на говорот и потикнуваат самоцензура кај новинарите. Со закани и притисоци врз новинарите Македонија нема да се извлече од групата на африкански земји каде масовно се кршат медиумските слободи.

„Го одбележуваме меѓународниот ден на жената. Одбележуваме 10 години од донесување на законот за еднакви можности помеѓу мажите и жените во Република Македонија.

СДСМ поднесе измени и дополнувања на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, со кои се предлага укинување на радиодифузната такса, а МРТ да се финансира од Буџетот.

Побаравме дозвола од судот за денеска заедно со полицијата да извршиме претрес во една локација во скопското село Батинци. Можам да ви кажам дека претресот е завршен, а во чиј дом бил извршен претресот и што ќе биде во иднина засега не можам да известам, изјави за Плусинфо обвинителката и портпаролка на Специјалното јавно обвинителство, Ленче Ристовска.

Жителите на општина Бутел за денеска подготвуваат нов протест што треба да се одржи, како и вчера, пред Министерството за внатрешни работи. Продолжуваат да протестираат бидејќи, како што велат, МВР не одговорило на нивниот повик со полиција да го обезбеди местото каде треба да се гради крстот за да може да продолжат градежните работи, пишува Плусинфо.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново