Европарламентарците Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едуард Кукан денеска се во посета на Македонија.

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес конференција во седиштето на СДСМ изјави дека фер избори на 24 април не може да има.

Сѐ уште трае молкот на ВМРО-ДПМНЕ по вчерашното објавување на оценката на САД и на ЕУ дека нема услови за кредибилни избори на 24 април. Од партијата официјално сѐ уште се на став за избори на 24 април, а индикација во тој правец е и вчерашното непојавување на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на лидерската средба што ја иницираа амбасадорите на САД и на ЕУ, Џес Бејли и Аиво Орав.

Белгискиот експерт, олеснувачот во преговорите Питер Ванхауте на Твитер напиша:

Условите за кредибилни избори за 24 април не се исполнети, изјави вчера вечер американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли, истакнувајќи дека освен тоа, има имал напредок во Државната изборна комисија, а не е постигнат договор за реформи во медиумите.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново