Времето денеска ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд.

Денешната средба со лидерот на СДСМ, Зоран Заев и неговиот тим мина во многу добра и конструктивна амтосфера, кратко изјави по средбата европратеникот Иво Вајгл, кој придружуван од своите колеги Ричард Ховит и Едвард Кукан денеска имаат одвоени средбо со сите лидери на четирите партии, потписнички на Договорот од Пржино.

Амбасадорите на ЕУ и на САД порачаа дека денеска е последна шанса или точка од која нема враќање, а во Скопје се и тројцата европратеници Ричард Ховит, Едвард Кукан и Иво Вајгл. Во македонското собрание пак се уште трае неизвесноста, јави Радио Слободна Европа.

Точно на пладне во владината зграда, министрите и дополнителните заменици министри на СДСМ ги депонираа своите оставки. Овој чин го врзуваат со одлуката за распуштање на парламентот донесена на 18-ти јануари и оценката на меѓународната заедница дека не се создадени услови за фер и кредибилни избори на 24-ти април.

Во секој момент во Основниот суд Скопје 1 треба да продолжи судскиот процес против 29 обвинети за настаните во кумановско Диво Насеље од 9 и од 10 мај минатата година, пишува Локално.

Продолжува судскиот процес против 29 мината обвинети за тероризам во настаните од 9 и 10 мај во кумановската населба Диво насеље.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново